Viki Kollerová - STUCK, výstava fotografií

Fotoreportáž nájdete tu: Viki Kollerová, report z vernisáže

Pozývame vás na otvorenie výstavy fotografií Viki Kollerovej , ktorá zaznie pod názvom STUCK.

 „STUCK - zaseknutý, uviaznutý, bezradný... toto slovo má širokú škálu významov. Príďťe nad mojimi fotografiami porozmýšľať, kde ste sa zasekli vy.“... pozýva autorka

V piatok, 30.novembra o 18.hodine vo FotoGalérii TRAFAČKA,  na adrese J.Kráľa 65 v Nitre.

Môžete aj meškať...zdržíme sa dlho... celý večer príjemný jazz v podaní Petra KO3 Bandu.

Viki Kollerová (1984)

Vyštudovala tlmočníctvo a prekladateľstvo na Filozofickej fakulte UK. Neskôr zanechala doktorandské štúdium a začala sa voľne venovať fotografii. Jej práca na tému sémantika (náuka o význame) v preklade nikdy nevznikla, ale významom sa zaoberá aj naďalej, prostredníctvom obrazu.

Jadrom jej voľnej tvorby sú konceptuálne akty, často realizované formou autoportrétu. Človeka zobrazuje v jeho uzavretosti, v hraničných situáciach, zraniteľného v kontraste s chladným, neosobným prostredím, ktoré ho zdanlivo presahuje.

 

O výstave STUCK:

STUCK - po anglicky zaseknutý, uviaznutý. Súbor vyše 30-tich fotografií v podobe konceptuálnych aktov rozmanitými spôsobmi vyjadruje stav vnútorného ustrnutia, duševnej smrti, reflektuje pocity človeka ktorý sa ocitol na mŕtvom bode. Niektoré príbehy zostávajú nedopovedané, iné ponúkajú šťastný koniec.

Hosťami výstavy sú Václav Adam a Martin M.

 

Autointerview:

Kedy ste zistili, že vás fotografia zaujíma?

Nie som klasickým príkladom fotografa, ktorý sa narodil s fotoaparátom v ruke. Môj otec sa síce kedysi fotografiou živil, ale ja som mala k fotoaparátu prílišnú úctu. (Nechytíš, nepokazíš.)

Môj prvý fotoaparát som dostala od môjho brata až ako 21-ročná, takže som mala čo dobiehať. Intenzívne fotiť som začala až keď som stretla môjho fotografického partnera Martina M. Hlavným popudom bola nespokojnosť a rozhorčenie nad tým, akým spôsobom ma zobrazoval.

Postupne som najmä na autoportrétoch spoznávala možnosti média až som začiatkom roku 2009 začala svoje výtvory zverejňovať.

 

Prečo sa zameriavate na akt, aký význam má pre Vás nahota?

Zo začiatku to bola aj istá rebélia, neskorá puberta, alebo niečo také. Detstvo som prežila v prísnej výchove, dospievanie na katolíckom gymnáziu, takže to moje fotenie bolo aj takou manifestáciou vymanenia sa z rodinných, spoločenských a náboženských modelov, v ktorých som vyrastala.

Nahota sa pre mňa ale nerovná erotika. Práve naopak. Vidím v nej istú čistotu. Ukazuje človeka v jeho prirodzenosti a jednoduchosti, odkrýva jeho zraniteľné miesta. Navyše sa nemusím vysporiadavať s redundantnými významami šiat. Všetko na fotografii má predsa svoj význam.

 

Fotíte iba autoportréty?

Vo voľnej tvorbe využívam takmer výlučne seba. Seba mám neustále k dispozícii a nemusím si vysvetľovať, čo mám robiť a ako sa mám pri tom tváriť. Zároveň môžem od seba vyžadovať veci, ktoré by sa iným ľuďom mohli zdať extrémne. To je taký praktický dôvod. Na druhej strane je to spôsob priamej sebareflexie. Cez fotografiu postupne spoznávam samú seba, a nemám na mysli fyzickú rovinu. Ak tvorím dostatočne voľne, fotografia má potenciál odhaliť aj veci uložené hlboko v podvedomí, bežne podrobené autocenzúre.


Podporili nás


OTVÁRACIE HODINY
Pondelok - 08:00- 22:30
Utorok - 08:00- 22:30
Streda - 08:00- 22:30
Štvrtok - 08:00- 22:30
Piatok - 08:00- 24:00
Sobota - 14.00- 24:00
Nedeľa- 14.00- 22:30

Otváracie hodiny sa môžu meniť nariadením vlády SR.