Hudobno-literárny večer: Dokonalá modrá

Hudobný večer Juraja Turteva a Ericha "Boboša" Procházku s poéziou Judity Kaššovicovej. 

Juraj Turtev, doprevádzaný harmonikárom Erichom "Bobošom" Procházkom hrá a spieva piesne zo "Šamorínskej trilógie" Judity Kaššovicovej. Do hudobných improvizácií číta autorka básne z novej básnickej zbierky "Dokonalá modrá". 

Judita Kaššovicová (1959)
Po absolvovaní Gymnázia v Brezne (1974 – 1978) vyštudovala odbor matematika a zemepis na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave (1978 – 1983). Po štúdiách pôsobila ako učiteľka v stredných a základných školách v Bratislave. V rokoch 1993 – 1994 bola redaktorkou TVORBY T a spoluzakladateľkou Spoločnosti pre TVORBU T. Po zrušení redakcie vydavateľstvom Tranoscius sa vrátila k učiteľskej profesii. V rokoch 2003 – 2005 pôsobila v základnej škole v Šamoríne. Popri pedagogickej práci sa venovala vydavateľskej činnosti (Spoločnosť priateľov poézie – Judita). Od roku 2005 sa venovala vydaniu svojej „šamorínskej trilógie“ (vydavateľstvo Judita) a organizácii vlastných literárno-hudobných podujatí. Multimediálne prevedenia poézie Judity Kaššovicovej boli realizované v desiatkach miest Slovenska (Bratislava, Košice, Poprad, Šamorín, Prešov, Nové Zámky, Trenčín, Trnava, Brezno...), v Česku (Praha, Brno, Valašské Meziříčí, Jimramov, Litomyšl...) i Maďarsku( Budapešť, Péč, Paks...). Je členkou Klubu nezávislých spisovateľov. Žije a tvorí v Šamoríne.

"Je to poézia veľmi ženská, ale aj veľmi emancipovaná. Ťaží zo svojej ženskosti, ale neukrýva sa v nej, necháva sa konfrontovať s mužským svetom a svetom vôbec. A verí prírode, veciam, domom, ich atmosfére, vôňam, farbám, svetlu. Verše sú miestami rýmované, iné voľné, kde sa rým vyskytne iba akoby náhodne, aby podčiarkol čosi dôležité. Nálady sú tu prchavé, je to „mávnutie časom“ nad príbehmi, ktoré prebehli, ale ešte v nás sú." Ján Buzássy

Juraj Turtev (1958)
Je vedúcou osobnosťou slovenskej bluesovej scény. Je absolventom Matematicko-fyzikálnej fakulty UK v Bratislave. Ako samouk ovplyvnený hudbou Jimmiho Hendrixa, T. Rexa, Slade, Status Quo, Uriah Heep a Deep Purple 1985 na podnet Adriána Pullmanna sa zúčastňuje prvého koncertu v Rači spolu s „Bobošom” Procházkom (harmonika) a Miroslavom Staníkom (slide gitara) a zakladá skupinu Bluesweiser.

V súčasnosti je Juraj Turtev organizátor činnosti Slovenskej bluesovej spoločnosti, líder kapiel Bluesweiser a Dura & Blues Club, autor a interpret hudby k poézii Judity Kaššovicovej a interpret zhudobnenej poézie Erika Ondrejičku, interpret alikvotných spevov, organizátor Festivalu alikvotných spevov a zvukov v Šamoríne.

Erich "Boboš" Procházka (1961)
hráč na ústnu harmoniku, aktívny hudobník, moderátor, držiteľ Aurela za inštrumentálny výkon za rok 2003. Samouk v hre na ústnej harmonike, v roku 1983 založil skupinu Samaria Blues Band v Šamoríne, r.1985 je spoluzakladateľ skupiny Bluesweiser s Jurajom Turtevom a Miroslavom Staníkom, 1988 člen skupiny Jozefa Barinu Rockforte. V rokoch 1990 – 1991 pôsobí v skupine Exit (Miro Dvorský, Erich „Boboš” Procházka, Jiří Vana, Oto Berežný) a v r.1991s Jiřím Vanom a Otom Berežným založil Electric Blues Band. V roku1997 s Electric Blues Band účinkuje ako predkapela Johna Mayalla & Bluesbreakers v Bratislave.

Erich „Boboš“ Procházka je koncertným hráčom viac ako 30 rokov a ako virtuóz fúkacej harmoniky je aj vyhľadávaným štúdiovým hráčom. Svedčí o tom spolupráca na viac ako 100 žánrovo rôznorodých štúdiových projektoch (blues, rock, pop, šansón, džez, metal...).


 

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

OTVÁRACIE HODINY
Pondelok - 08:00- 22:30
Utorok - 08:00- 22:30
Streda - 08:00- 22:30
Štvrtok - 08:00- 22:30
Piatok - 08:00- 24:00
Sobota - 14.00- 24:00
Nedeľa- 14.00- 22:30

Otváracie hodiny sa môžu meniť nariadením vlády SR.