Noc literatúry 2017 / Nitra_Péter Esterházy

Trafačka sa zapojí do medzinárodného podujatia Noc literatúry, ktoré v jednotlivých krajinách iniciujú České centrá. Počas Noci literatúry sa netradičným spôsobom približuje súčasná európska literatúra prostredníctvom série verejných čítaní. U nás si prečítame z diela P. Esterházyho: Mercedes Benz, historickej revue v dvoch častiach, ktorú autor napísal špeciálne na objednávku Činohry Slovenského národného divadla.

A keďže Nitra je multi-kulti, budeme si Esterházyho čítať aj v originálnom znením v maďarčine.

Program čítania: 
V slovenčine číta každú polhodinu František Kolář, všetkým známy fotograf a milovník umenia a literatúry spätý s Trafačkou telom i dušou. V maďarčine číta o 19:30 Somorčík Szombath Rozália, ktorá od roku 2011 publikuje básne a prózu na maďarských internetových portáloch a v roku 2014 jej vyšla básnická zbierka "Földszemű" (Zemooký).


A nyitrai Trafóban (Trafačka) részletet olvasunk  a nemrég elhunyt Esterházy Péter, a kortárs magyar irodalom egyik legmeghatározóbb szerzőjének Mercedes Benz című drámájából. A magyar és szlovák vonatkozással is bíró művet eredeti nyelven hallgathatják meg az érdeklődők.


Péter Esterházy – Mercedes Benz

Kaligram, 2017
Preklad: Peter Kováč
V rodinnej kronike Esterházyovcov sa zjavujú slávne postavy členov rodiny aj osôb, ktoré s ňou boli spojené. Na scénu sa dostanú kuruci a labanci, Turci aj komunisti, Haydn aj eštebáci a pritom z času na čas zaznie neuveriteľný, radostný i zdesený smiech Janis Joplin zo záveru jej ikonickej skladby Mercedes Benz. Historická revue rodu patriaceho rovnako do maďarskej ako aj slovenskej histórie v dvoch častiach je napísaná na objednávku Činohry SND.


Celú program Noci literatúry v Nitre nájdete TU.  

OTVÁRACIE HODINY
Pondelok - 08:00- 22:30
Utorok - 08:00- 22:30
Streda - 08:00- 22:30
Štvrtok - 08:00- 22:30
Piatok - 08:00- 24:00
Sobota - 14.00- 24:00
Nedeľa- 14.00- 22:30

Otváracie hodiny sa môžu meniť nariadením vlády SR.