Svetový deň poézie: Číta Erik Ondrejička

Na svoj deň sa môžu tešiť všetci milovníci dobrých básní a aj niektorí kávičkári. 21.marec sa totiž pokladá za Svetový deň poézie a je určený predovšetkým podpore nesmelých autorov. V rámci podpory tohto projektu sa niekoľko kaviarní po celom svete rozhodlo vytvoriť špeciálny výmenný obchod – káva za báseň. 

Od 11:00 do 18:00 vymeníte v Trafačke báseň za kávu a o 19:00 prečíta zo svojej tvorby Erik Ondrejička


Erik Ondrejička 

Písaniu poézie sa venuje už takmer tri desaťročia. Knižne debutoval v roku 2004 básnickou zbierkou Na vnútornej strane viečok. Ondrejičkova poézia bola zaradená do viac ako 25 slovenských aj zahraničných výberov, zborníkov, alebo katalógov. Básne jednotlivo publikoval v desiatkach domácich aj zahraničných časopisov. Zatiaľ poslednou publikovanou Ondrejičkovou básnickou zbierkou pre dospelých bola dvojjazyčná slovensko-anglická zbierka poézie Krajina Diamantov-Land of Diamonds (2014). V roku 2015 mu vyšla ďalšia veršovaná knižka pre deti s ilustráciami Barbory Paulovičovej Abecedári.

Vo svojej tvorbe Ondrejička kladie dôraz na komunikatívnosť a hodnotovosť estetického a etického rozmeru poézie, dosahovanú kombináciou nadčasovosti a súčasného videnia sveta. Nadväzovaním na  klasické básnické techniky sa snaží o rehabilitáciu tradičných inštrumentov básnického umenia, akými sú rým a hudobnosť verša.

"Ondrejička sa hneď prvou zbierkou priradil k básnikom, ktorí prichádzajú na svet hotoví, bez konkurencie a bez vývoja, akoby ich vydýchla  sama slovenčina, túžiaca ubezpečiť všetkých, čo ju vdychujú, že vznikla nielen na dorozumievanie, ale aj, či dokonca predovšetkým na spev." 
(Ľubomír Feldek)

"Ondrejička je medzi svojimi generačnými básnickými druhmi istou výnimkou. Dá sa povedať, že klasické inštrumenty básnického umenia, akými sú rým a hudobnosť, rehabilituje aj v očiach súčasného čitateľa." 
(Igor Hochel) 


#PoetryForChange
#PayWithAPoem


OTVÁRACIE HODINY
Pondelok - 08:00- 22:30
Utorok - 08:00- 22:30
Streda - 08:00- 22:30
Štvrtok - 08:00- 22:30
Piatok - 08:00- 24:00
Sobota - 14.00- 24:00
Nedeľa- 14.00- 22:30

Otváracie hodiny sa môžu meniť nariadením vlády SR.