Evla Vlašičová: Naboso

O topánky som neprišla – topánky som si vyzula dobrovoľne v centre Bratislavy počas príjemného letného lejaku v r. 2015 – a viac som sa neobula. Kráčať bosá pre mňa znamená cítiť sa slobodne. Všetky obrazy na tejto výstave vznikli nejakým spôsobom naboso.

O fotokomoru som prišla – následkom skratu v elektrickom vedení u nás doma, keď sme takmer vyhoreli. Ani po 3 mesiacoch prerábania svoju fotokomoru stále nemám. 
Čo môže robiť fotograf bez fotokomory? Naučiť sa kresliť a inak výtvarne stvárniť to, čo by chcel zaznamenať kamerou. A tak som sa oslobodila aj od samotnej fotografie a prešla som za hranice toho, čo mi dovoľujú vidieť objektívy.

Sklá vznikali klasickými fotografickými postupmi. Železné rámy som kula v kováčskej vyhni, kde bolo príjemne teplo počas zimných mrazov a nenormálne horúco počas letných horúčav. Použitím rôznych druhov kladív som dosiahla vždy rovnaký mozoľ na dlani.

Grafiky som vyrývala do linolea počas obedňajších prestávok v robote. Používaním rôznych druhov rydiel som okrem štruktúry v obraze vždy získala aj nové mozole na rukách.
Pri zbieraní litografických kameňov v chorvátskych kameňolomoch som roztrhala šaty. Z ich prenášania a opracovania ma boleli nie len ruky, ale aj chrbát. Grafika je fyzicky rovnako náročná ako nosenie fotovýbavy na túre po Vysokých Tatrách.

Motto: 
„Pravda lieta vysoko, kde nedosiahne faloš, aby ľudské slová nemohli tú pravdu zmeniť na lož.“ (Ľ. Feldek)

OTVÁRACIE HODINY
Pondelok - 08:00- 22:30
Utorok - 08:00- 22:30
Streda - 08:00- 22:30
Štvrtok - 08:00- 22:30
Piatok - 08:00- 24:00
Sobota - 14.00- 24:00
Nedeľa- 14.00- 22:30

Otváracie hodiny sa môžu meniť nariadením vlády SR.