BUDDY prichádza do Nitry

Máš sa celkom dobre, chodíš do práce, ale chýba ti niečo, čo by dávalo zmysel? Alebo už vieš, že chceš pomáhať a hľadáš takú formu, ktorá by mala naozajstný nezameniteľný výsledok? Daruj svoj čas a pomôž bez toho aby si pomáhal. Príď zistiť ako žijú deti v detkých domovoch a staň sa aj ty dobrovoľníkom.

Po 10 rokoch sa program BUDDY rozširuje z Bratislavy aj do Nitry a iných miest na západnom Slovensku.  Začal sa pred 10 rokmi otázkou, čím sa dá zmysluplne pomôcť deťom z detských domovov.  Po skúšaní množstva kurzov, táborov a školení sa program BUDDY vrátil k tomu, čo celý čas rozvíjal:  každé dieťa z detského domova potrebuje mať dospelý vzor, ktorý ho bude sprevádzať životom. 

Na Slovensku je v detských domovoch umiestnených približne 5.000 detí.  Každý rok detské domovy opustí zruba 500 detí a nových 500 do domovov príde.  Väčšina z nich má problémy zaradiť sa do spoločnosti, teda mať slušnú prácu a bývanie.  Keď sú malé, sú predmetom ľútosti, veď za to nemôžu. Keď sú veľké, sú predmetom opovrhnutia, pretože už za to môžu.  Je ťažké pochopiť, ako môžu nepracovať, ako môžu neprísť na dohodnuté stretnutie, ako môžu prepadnúť kriminalite, drogám alebo bezdomovectvu. 

Deti vyrastajúce v rodinách vidia rodičov a učia sa od nich rozmýšľať, cítiť, prežívať a rozhodovať sa.  Deti bez takýchto možností trpia nedostatkom lásky, blízkosti, vzorov, nemajú kde vidieť, že je normálne nahnevať sa a zasa sa udobriť, vydržať, ísť do práce, aj keď sa človeku nechce , vrátiť sa domov a ráno ísť znova.

O deti v detských domovoch sa stará množstvo ľudí (mnohokrát príkladne), ktorých priamo alebo nepriamo platí štát za to, že im venujú pozornosť, pretože ich biologickí rodičia im nevedeli alebo nemohli venovať pozornosť, ktorá im patrí.  Stretnúť a mať reálny vzťah s dospelým človekom, ktorému by na nich záležalo a ktorý nie je platený za to, aby s nimi mal vzťah, je veľmi ťažké a takmer nemožné. Program BUDDY sa snaží vyplniť túto medzeru. 

Prednáška o tom, čo deti z detských domovov potrebujú, čo ak to nedostanú a čo sa s tým dá robiť, sa bude konať vo Fotogalérii Trafačka 13. júna 2016 o 18:00.  Príďte sa aj vy zapojiť alebo si len vypočuť, aká dôležitá je výchova detí.

 

 

OTVÁRACIE HODINY
Pondelok - 08:00- 22:30
Utorok - 08:00- 22:30
Streda - 08:00- 22:30
Štvrtok - 08:00- 22:30
Piatok - 08:00- 24:00
Sobota - 14.00- 24:00
Nedeľa- 14.00- 22:30

Otváracie hodiny sa môžu meniť nariadením vlády SR.