Ďuro Tomík: „1+3“

Fotoreportáž nájdete tu: Ďuro Tomík: „1+3“

Fotogaléria Trafačka uvádza  „1+3“, originálnu výstavu čiernobielych fotografií Ďura Tomíka, doplnených o krátke básne na spôsob japonských haiku autorky Jany Slovákovej. Vernisáž sa uskutoční v piatok 5.septembra 2014 o 18:00.

Náhodné stretnutie dvoch autorov  a kolegov (ako inak, v práci pri káve) nakoniec viedlo k spolupráci a harmonickému dialógu obrazu a textu .Obaja sa delia s divákmi o svoje dojmy  a nálady – obrazom aj slovom. Zachytávajú pocity, paradoxy, vnemy, ktoré sa vymykajú tomu bežnému. Každé dielo je silne individuálne, vyniká detail, vtip či zhoda.

Ďuro Tomík – autor fotografií  - obratne vniká do sveta čiernobielej fotografie a abstrahuje objekt od reality. Súbor fotografií predstavuje divákom rôzne, častokrát obyčajné a bežne dostupné miesta, ktoré v tom danom okamihu však niečím prekvapili – vizuálne, atmosférou, svetlom. Farby sú potlačené do úzadia, čiernobiela fotografia je spôsobom vyjadrenia pocitov a ich a zdieľania.

Všetky fotografie vznikli nazväčšovaním na barytový fotografický papier, ktorý môže mať rôzne odtiene aj štruktúru, ide však o klasickú čiernobielu fotografiu.

Ako autor sám hovorí:  „Na film som začal fotiť preto, aby som ešte aj pri koníčku nemusel sedieť za monitorom ako v práci – dnes prekvapivo bežná motivácia. Staré fotoaparáty sú tiež veľmi zaujímavé, fotografovanie s nimi je zábavné (a pomalšie).  Keďže chcem zvládnuť celý proces, kde výsledkom je papierová fotografia, dostal som sa k čiernobielej, na ktorú som si postupne zvykol a čím ďalej, tým viac  sa mi páčila. Dáva do ruky silný nástroj na abstrakciu od reality – prevod farieb do sivých tónov. A hlavne - netreba riešiť, či je tráva dostatočne zelená.  Nemám fotografiu ako zmysel života, ale skôr ako koníček – chcem si hlavne oddýchnuť.  Niekedy mám pocit, že moje fotografie sú až vedľajším produktom tzv. „venčenia“ – som rád, že som na vzduchu, prechádzam sa a pozerám sa okolo seba." 

OTVÁRACIE HODINY
Pondelok - 08:00- 22:30
Utorok - 08:00- 22:30
Streda - 08:00- 22:30
Štvrtok - 08:00- 22:30
Piatok - 08:00- 24:00
Sobota - 14.00- 24:00
Nedeľa- 14.00- 22:30

Otváracie hodiny sa môžu meniť nariadením vlády SR.